Zonguldak Ereğli’de 1972 yılında doğdu. İngilizce eğitim veren Kdz. Ereğli Anadolu Lisesini bitirmesinin ardından Ankara Üniversitesi DTCF Hollanda Dili ve Edebiyatı bölümünden Filolog olarak mezun oldu. Turizm Bakanlığı kokartlı Profesyonel Turist Rehberi olarak iş hayatına atıldı. İstanbul Rehberler Odası (IRO) üyesi olarak 1996-2004 yılları arasında kültürel turlarda Hollandalı ve Belçikalı turistlere rehberlik yaptı. UEFA spor müsabakalarında simültane çevirmen ve organizatör olarak görev aldı.

Profesyonel rehberlik sürecinde edindiği tecrübe ile yabancıya gayrimenkul satışının yasal olarak ilk mümkün kılındığı 2004 yılında Antalya Homes Emlak A.Ş.’yi kurdu. Yabancıya gayrimenkul satışında yüzden fazla farklı milletten binlerce yabancıyı konut sahibi yaparak yıllar içinde güçlü hale gelen firma; İstanbul Homes, Trabzon Homes, Bursa Homes gibi markaların da sahibidir. 2018 yılında, profesyonel satış ofislerinin organizasyonunu yapan Proje Satış A.Ş.’yi kurdu. Aynı yıl İspanya Malaga merkezli Tekce Overseas SA’yı kurarak Spain Homes markasıyla tüm dünyadan alıcılara İspanya gayrimenkullerini satmaya başladı.

Sektörel bilgi ve deneyimi ile gayrimenkul sektörünü sürdürülebilir politikalarla büyütmek amacıyla GYODER bünyesinde Gayrimenkul İhracat Komitesini kurdu. Yabancıların sıkıntılarını çok iyi tanıyan kadrosuyla etkili çalışan komite, gayrimenkul ihracatı önündeki işleyiş sıkıntılarına ışık tutarak sektörün büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. 2020 yılında sektörün kurumsallaşmasını sağlamak amacıyla, GİGDER – Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneğinin kurucu Genel Başkan Yardımcısı olarak yönetim kurulunda görev aldı.

Halen Antalya Homes Emlak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, GİGDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GYODER Gayrimenkul İhracat Komite Başkanı görevlerini sürdürmektedir.

İleri düzeyde İngilizce ve Hollandaca bilen Bayram Tekçe, evli ve 2 çocuk babasıdır.   Geri