Doç. Dr. Beyza TAŞKIN

İTÜ Deprem Mühendisliği Programı
Anabilim Dalı Başkanı

Doç. Dr. Beyza Taşkın 1971 İstanbul doğumludur.  Kadıköy Anadolu Lisesi’ndeki orta öğrenimini tamamlayarak 1988 yılında girdiği İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünü 1992 yılında tamamlamıştır. Aynı üniversitede aldığı eğitimler ile 1994 yılında Deprem Mühendisliği alanında yüksek mühendis; 2001’de ise Yapı Mühendisliği alanında doktor ünvanlarını almıştır.

2000-01 yılları arasında A.B.D. Federal Emergency Management Agency’den Afet Yönetimi eğitimi almış olup, Doktora sonrası araştırmalarını A.B.D. University of California-Berkeley’de 2003-04 yılları arasında Deprem Mühendisliği alanında gerçekleştirmiştir. İTÜ dışında yarı zamanlı olarak European University of Lefke (K.K.T.C.) ile University of Djibouti (Cibuti)’de dersler vermiştir. Betonarme yapıların tasarımı; onarım ve güçlendirme; mühendislik sismolojisi; deprem mühendisliği; afet yönetimi ve betonarme kalıp sistemleri hakkında araştırmalar yapan Beyza Taşkın’ın 100’ün üzerinde uluslararası ve ulusal makale, bildiri, kitap ve kitap bölümü yazarlığı, editörlük olmak üzere bilimsel eseri bulunmaktadır.

1993 yılında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladığı İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Betonarme Yapılar ve Deprem Mühendisliği Çalışma grubunda Doçent olarak görev yapmakta olan Beyza Taşkın, aynı zamanda İTÜ Deprem Mühendisliği programı Anabilim Dalı Başkanı ve İTÜ Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü Müdür Yardımcısıdır.   ⇐Geri